Wernisaż wystawy „Zwykli niezwykli. Kult świętych w diecezji łomżyńskiej”

Dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Zwykli niezwykli. Kult świętych w diecezji łomżyńskiej”, który odbędzie się 12 sierpnia 2016 r. o godzinie 14.00 w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce przy placu gen. J. Bema 8.

Wystawa pt. „Zwykli niezwykli. Kult świętych w diecezji łomżyńskiej” wpisuje się w Ogólnopolskie Obchody 1050-lecia Chrztu Polski oraz nawiązuje do XXXI Światowych Dni Młodzieży, organizowanych w 2016 r. w Polsce. Będzie miała za zadanie przedstawienie kultu świętych w Kościele, na przykładzie diecezji łomżyńskiej, której daty powołania (1925–2015) będą stanowiły cezurę czasową ekspozycji. Scenariusz wystawy zakłada akcentowanie dwóch form kultu: publicznego i prywatnego, przybliżenie odbiorcom przebiegu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego oraz identyfikację i interpretację ikonografii sakralnej.

Ekspozycja zostanie zaprezentowana w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce (12 sierpnia – 16 października 2016 roku) oraz Muzeum Historycznym w Przasnyszu (21 października – 11 grudnia 2016 roku).

Scenariusz: Katarzyna Mróz, Joanna Zyśk

Kuratorzy: Katarzyna Mróz, Joanna Zyśk

Projekt plastyczny: Leszek Sokoll

Wystawę zorganizowano ze zbiorów:

Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży

Muzeum Historycznego w Przasnyszu

Muzeum Kurpiowskiego w Wachu

Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Muzeum Diecezjalnego w Łomży

Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

Parafii pw. Ducha Świętego w Kadzidle