Zaproszenie na wystawę

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na wystawę „Dionizy Maliszewski. Wpisany w ciszę przemijania”.

Dionizy Maliszewski (1931–1988) był poetą, pisarzem, dziennikarzem, inicjatorem i działaczem życia kulturalnego w regionie, współtwórcą Grupy Literackiej, a następnie Klubu Literackiego „Narew”. Jako uczeń klasy maturalnej liceum ostrołęckiego aresztowany wraz z kolegami za udział w nielegalnej organizacji. Został skazany na pięć lat więzienia, skróconych amnestią z 1952 roku do trzech lat i czterech miesięcy. Wydarzenia, które doprowadziły do uwięzienia, opisał w swojej niepublikowanej dotąd w całości powieści „Przed wyrokiem”. Jego wyrok został unieważniony w 1992 roku, czego Dionizy Maliszewski, zmarły w 1988 roku, już nie doczekał. Książka „Przed wyrokiem” ze wstępem i pod redakcją dr. hab. Karola Samsela ukaże się jeszcze w tym roku.

Wystawa „Dionizy Maliszewski. Wpisany w ciszę przemijania” przybliży życie i twórczość tego ważnego dla kultury ostrołęczanina. Wystawa oraz działania związane z upamiętnieniem postaci poety w 90. rocznicę urodzin są realizowane przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Miejską Bibliotekę Publiczną im. W. Gomulickiego w Ostrołęce i Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki.

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum od 22 sierpnia do 31 października 2021 r.