Działalność Muzeum Kultury Kurpiowskiej została nagrodzona

Działalność edukacyjna Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce została doceniona i nagrodzona przez kapitułę XV edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – WIERZBA”.

O tytuł najciekawszej wystawy, najlepszego projektu otwartego, edukacyjnego, projektu w kategorii „Muzea w sieci” i wydawnictwa, ubiegało się 130 zdarzeń muzealnych z całego Mazowsza. Wśród nagrodzonych znalazły się dwie propozycje Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

W kategorii „Najlepszy projekt otwarty” Muzeum zajęło II miejsce za historyczną grę miejską „Ostrołęcki bedeker czyli Wrota Czasu”, w kategorii „Najlepszy projekt edukacyjny” natomiast Muzeum zdobyło III nagrodę za projekt pt. Rodzinne pikniki edukacyjne „Z małą walizką w wielki świat”.

Gra miejska „Ostrołęcki bedeker czyli Wrota Czasu” była propozycją aktywnego i kreatywnego wykorzystania wolnego czasu skierowaną do mieszkańców Ostrołęki. Poprzez wspólną zabawę uczestnicy mogli poznać Ostrołękę okresu II Rzeczypospolitej, wczuć się w atmosferę miejsca i czasu dzięki samodzielnemu zdobywaniu wiadomości dotyczących życia i działalności lokalnej społeczności. Scenariusz gry opierał się na idei stworzenia przewodnika turystycznego (tytułowy bedeker) i nawiązywał do inicjatywy Ligi Popierania Turystyki (powołanej w 1935 roku) polegającej na zbieraniu i publikowaniu materiałów do przewodników po miastach i regionach, co miało wpływać na rozwój turystyki masowej w Polsce. Akcja gry rozgrywała się w latach 30. XX wieku w przedwojennej Ostrołęce. Uczestnicy przybyli na wezwanie Eulalii Malinowskiej, by odszukać profesora Józefa Winicjusza Tropka i zgromadzić cenny materiał do przewodnika turystycznego. Fikcyjna postać profesora – badacza przeszłości i gawędziarza – oraz motyw jego poszukiwania były pretekstem do gromadzenia wiadomości o mieście i jego przeszłości.

Rodzinne pikniki edukacyjne „Z małą walizką w wielki świat” były odpowiedzią Muzeum na ograniczenia i restrykcje związane z pandemią COVID-19. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw tym problemom i dać rodzinom z dziećmi namiastkę niezwykłych podróży. Odbywało się to w formie aktywnej i kreatywnej zabawy, podczas której uczestnicy weszli w role turystów przemierzających najdalsze zakątki świata. Projekt zrealizowany został w dwóch odsłonach.

W trakcie pierwszego plenerowego spotkania uczestnicy poprzez zróżnicowane działania edukacyjne mogli poznać kulturę i obyczaje mieszkańców różnych stron świata. Trasa wyprawy wiodła przez Japonię, Australię, Bałkany i Amerykę Północną. Karty pracy, które turyści zbierali do specjalnie w tym celu przygotowanej walizki, wprowadzały ich w klimat poznawanej kultury i dostarczały wielu ciekawych informacji.

Druga odsłona projektu odbyła się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Motywem przewodnim była postać generała Józefa Bema – bohatera bitwy pod Ostrołęką z 26 maja 1831 r. Wzorem pierwszego spotkania uczestnicy odwiedzali stoiska-kraje poświęcone poszczególnym etapom życia generała Bema. Dzięki przygotowanym atrakcjom i uruchomionej wyobraźni goście odwiedzili podczas wyprawy Francję, Portugalię, Węgry oraz Turcję – kraje, które szczególnie mocno zapisały się w życiorysie naszego bohatera.

Konkurs „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – WIERZBA”, organizowany jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego we współpracy z Oddziałem Mazowieckim Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Konkurs wyłania najlepsze mazowieckie placówki muzealne, wyróżnia oraz nagradza najciekawsze zdarzenia przez nie organizowane, a także honoruje wydawane muzealne publikacje.

Pragniemy w tym miejscu podziękować współorganizatorom i uczestnikom wszystkich naszych projektów edukacyjnych za obdarzanie nas zaufaniem, godną podziwu kreatywność, niesłabnącą chęć współpracy i ogromne zaangażowanie nieustannie motywujące nas o dalszej pracy. To dzięki Wam mamy ten zaszczyt stanąć na podium zwycięzców z najlepszymi muzealnikami na Mazowszu. Dziękujemy!

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentującego historyczną grę miejską „Ostrołęcki bedeker czyli Wrota Czasu”:

Fotografie z nagrodzonych wydarzeń: