Mimo deszczowej pogody przeszliśmy ułańskim szlakiem

W sobotę, 28 sierpnia 2021 odbył się spacer ulicami ostrołęckich Wojciechowic. Pierwszym punktem spaceru był budynek Kościoła Rzymskokatolickiego pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Świątynia wybudowana była jako cerkiew, następnie w 1921 zaadoptowana jako kościół garnizonowy rzymskokatolicki. Uczestnicy spaceru zwiedzili pozostałości dawnego kompleksu carskich koszar, gdzie w latach (1921–1939) stacjonował 5 Pułk Ułanów Zasławskich.  Idąc ulicami dzielnicy spacerowicze mogli dowiedzieć się gdzie znajdowały się poszczególne budynki, a część z nich, która do dziś jest wykorzystywana jako mieszkalne, zwiedzić wewnątrz. Jedną z ciekawostek była możliwość obejrzenia oryginalnej, stuletniej posadzki, wykonanej specjalną techniką, dzięki której do dziś służąc w jednym z budynków zachowuje swe barwne zdobienia. Spotkanie poprowadziła Jolanta Żubrowska z Fundacji Splot Pamięci.

Wydarzenie „Wojciechowice ułańskim szlakiem. Spacer historyczno-architektoniczny” odbyło się w ramach współpracy Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce i Fundacji Splot Pamięci z okazji obchodów 100. rocznicy przybycia 5 Pułku Ułanów Zasławskich do Ostrołęki i 190. rocznicy bitwy pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku.