Wystawa czasowa „Dionizy Maliszewski. Wpisany w ciszę przemijania”

Od 22 sierpnia 2021 r. w Muzeum Kultury Kurpiowskiej prezentujemy wystawę „Dionizy Maliszewski. Wpisany w ciszę przemijania”. Ekspozycja poświęcona ostrołęckiemu poecie, pisarzowi, dziennikarzowi, inicjatorowi i działaczowi życia kulturalnego w regionie, współtwórcy Grupy Literackiej, jak również Klubu Literackiego „Narew” przybliża życie i twórczość ostrołęczanina. Na wystawie można zobaczyć fotografie, archiwalia i pamiątki związane z poetą, jak również jego wiersze. Dionizy Maliszewski jako uczeń klasy maturalnej liceum ostrołęckiego został aresztowany wraz z kolegami za udział w nielegalnej organizacji. Skazano go na pięć lat więzienia, następnie amnestią z 1952 r. skrócono karę do trzech lat i czterech miesięcy. Wydarzenia te opisał w powieści „Przed wyrokiem”, która pierwszy raz w całości została opublikowana w 2021 roku, 33 lata po śmierci autora. Przy okazji zwiedzania wystawy zachęcamy do zakupu książki dostępnej do nabycia w muzealnym sklepiku.

Wystawa oraz działania związane z upamiętnieniem postaci poety w 90. rocznicę urodzin są realizowane przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Miejską Bibliotekę Publiczną im. W. Gomulickiego w Ostrołęce i Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki.

Wystawę można zwiedzać od 22 sierpnia do 31 października 2021 r.