Decyzje o wpisach na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie NDK zostały wręczone

19 października 2021 roku w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu odbyła się uroczystość wręczenia decyzji o wpisach na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie NDK. Wśród dwudziestu wpisów cztery dotyczyły Mazowsza, w tym dwa Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Na Krajowej liście znalazły się: wycinankarstwo kurpiowskie oraz wypiek byśków i nowych latek. Wpisy odebrali depozytariusze – twórcy ludowi: Elżbieta Prusaczyk, Wiesława Bogdańska, Krystyna Łaszczych i Stanisław Ropiak.

Decyzje wręczali: Joanna Cicha-Kuczyńska reprezentująca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski.

Przygotowanie wniosków oraz obszernej dokumentacji zostało wsparte finansowo przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Powiat Ostrołęcki. Merytorycznej pomocy udzieliło Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Podziękowania należą się także Robertowi Dulowi z Akademii Wilanowskiej.