Certyfikaty wpisu kultury bartniczej na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości zostały wręczone

21 grudnia 2021 r. w Starostwie Ostrołęckim odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów wpisu kultury bartniczej na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Uczestniczyli w niej przedstawiciele samorządów, stowarzyszeń i instytucji. W imieniu Muzeum Kultury Kurpiowskiej certyfikat z rąk przedstawicieli Bractwa Bartnego odebrała dyrektor Maria Samsel. Muzeum miało swój skromny udział w procedurze przygotowania dokumentacji do wniosku.
Kultura bartnicza została wpisana na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości decyzją Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego podczas 15. sesji w Paryżu w grudniu 2020 roku.
Do tej pory na Liście widniał tylko jeden polski wpis – szopkarstwo krakowskie, wpisane w 2018 r.
Niematerialne dziedzictwo kulturowe oznacza zarówno praktyki, wyobrażenia, przekazy, wiedzę i umiejętności, jak i związane z nimi instrumenty, przedmioty, artefakty i przestrzeń kulturową, które wspólnoty, grupy i (w niektórych przypadkach) jednostki uznają za część własnego dziedzictwa kulturowego. To niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie, jest stale odtwarzane przez wspólnoty i grupy w relacji z ich otoczeniem, oddziaływaniem przyrody i ich historią oraz zapewnia im poczucie tożsamości i ciągłości, przyczyniając się w ten sposób do wzrostu poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz ludzkiej kreatywności.
Elementy wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości ukazują różnorodność dziedzictwa niematerialnego i pomagają podnieść świadomość jego znaczenia. Wpisów na Listę dokonuje Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego podczas corocznych obrad. Wnioski oceniane są pod kątem zgodności z kryteriami wymienionymi w Dyrektywach Operacyjnych do Konwencji UNESCO 2003.
Na temat bartnictwa powstało wiele opracowań. W zbiorach Muzeum znajdują się ule kłodowe, świadczące o tradycjach bartniczych mieszkańców Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Można je obejrzeć w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle.