Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 1 lutego br. bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Gratulujemy tego wyróżnienia wnioskodawcom – depozytariuszom dziedzictwa i tradycji bursztyniarstwa na Kurpiach. Przedstawicielem depozytariuszy tego unikalnego w skali całego kraju rzemiosła ludowego jest Pan Zdzisław Bziukiewicz w Wachu. Jest on obecnie jedynym czynnym bursztyniarzem kurpiowskim, ale przyucza do bursztyniarstwa swoich synów. Mamy nadzieję, że przejmą oni tę tradycję i na Kurpiach wyrośnie nowe pokolenie bursztyniarzy.
Obecnie na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego znajduje się ponad 50 elementów kulturowych, z tego 6 pochodzi z terenu województwa mazowieckiego, a 3 z nich – z naszej kurpiowskiej Puszczy Zielonej! Bursztyniarstwo dołączyło do bartnictwa, wycinankarstwa kurpiowskiego i wypieku byśków i nowych latek.
Wniosek o wpis bursztyniarstwa został zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu ze strony Samorządu Województwa Mazowieckiego i Starostwa Ostrołęckiego. W ramach projektu powstał też film dokumentalny o Zdzisławie Bziukiewiczu, który wyreżyserował Grzegorz Szczepaniak. Film powstał ze środków z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego i można go obejrzeć na kanale YouTube Mazowieckiego Szlaku Tradycji. Wsparcia merytorycznego dla wnioskodawców udzieliło Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce i Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży.
Raz jeszcze gratulujemy depozytariuszom tego zaszczytu i życzymy dalszego trwania przy bursztyniarstwie i kurpiowskiej tradycji.
Robert Dul