Muzeum Kultury Kurpiowskiej

Wirtualny obiekt miesiąca

Artykuły

Przejdź do - Palma kurpiowska – wirtualnym obiektem miesiąca kwietnia

Palma kurpiowska – wirtualnym obiektem miesiąca kwietnia

Bywają różne: małe, średnie, duże, rozłożyste, podobne do bukietu, smukłe, strzeliste, kolorowe, pstrokate i krzykliwe, a także stonowane i skromne, wykonane z różnych materiałów, z bibuły, satyny, plastiku oraz wyłącznie z darów natury. Jedno jest jednak ich wspólnym mianownikiem – obok pisanek są głównym symbolem okresu Wielkiejnocy. O czym mowa? O palmie rzecz jasna. W związku ze zbliżającą się wielkimi krokami niedzielą zwaną również na Kurpiach Kwietną bądź Wierzbną, a upamiętniającą wjazd Jezusa do Jerozolimy i przywitanie go przez lud prawdopodobnie liśćmi daktylowca, przedstawiamy Państwu stosowny wirtualny obiekt - współczesną palmę kurpiowską. 

4 kwietnia 2017
Czytaj więcej o: Palma kurpiowska – wirtualnym obiektem miesiąca kwietnia
Przejdź do - Pisanki, „Droga krzyżowa”- wirtualnym obiektem miesiąca marca 2017

Pisanki, „Droga krzyżowa”- wirtualnym obiektem miesiąca marca 2017

Właśnie rozpoczęliśmy okres, który nadal jest bardzo ważny nie tylko w kulturze polskiej, ale również w innych krajach należących do kręgu kultury chrześcijańskiej - Wielki Post. Stosownie do tej poprzedzającej Święta Wielkanocne pory wybraliśmy dla Państwa muzealny obiekt. Tym razem jest to „kompozycja 14 scen Męki Pańskiej przedstawiona na 14 wydmuszkach gęsich jaj” autorstwa nieżyjącego już Kazimierza Bondaryka (zm. 3 sierpnia 2015 r.).

12 marca 2017
Czytaj więcej o: Pisanki, „Droga krzyżowa”- wirtualnym obiektem miesiąca marca 2017
Przejdź do - Grafika "Piast" wirtualnym obiektem grudnia 2016

Grafika "Piast" wirtualnym obiektem grudnia 2016

Grafika Piast obrazuje moment przybycia dwóch aniołów do domu Piasta i jego żony Rzepichy. Scena przedstawia Piasta siedzącego przed chatą i wykonującego drewniane koło. Przed nim stoi dwóch mężczyzn wspartych na kosturach nawiązujących kształtem do biskupich pastorałów. Jeden z nich w białej szacie, mocno rozświetlony, wybija się kontrastowo na tle mocnych kolorów wypełniających przedstawienie. Nosi duży, bardzo jasny, wręcz świetlisty kapelusz z podwiniętym rondem. Drugi wędrowiec, odwrócony do widza tyłem, ubrany jest w czerwoną szatę. Z boku, z prawej strony obrazu, gościom przygląda się Rzepicha trzymająca na ręku dziecko. Kobieta opiera na biodrze dużą misę wypełnioną owocami. Postacie są lekko zgeometryzowane w sposób charakterystyczny dla Stryjeńskiej.

13 grudnia 2016
Czytaj więcej o: Grafika "Piast" wirtualnym obiektem grudnia 2016
Przejdź do - Wycinanka Rozalii Jeziorkowskiej wirtualnym obiektem listopada 2016

Wycinanka Rozalii Jeziorkowskiej wirtualnym obiektem listopada 2016

Wirtualnym obiektem miesiąca jest wycinanka, tzw. leluja, stworzona przez artystkę ludową - Rozalię Jeziorkowską, wykonana z czerwonego papieru glansowanego nożycami do strzyżenia owiec. Wycinanka ma formę drzewka z podstawą, u stóp którego klęczą aniołowie. Jej kompozycja jest pionowa, symetryczna. Część górna, główna, zwana koroną, jest zamknięta, owalna. W centrum twórczyni umieściła postać ludzką - gospodynię (z wyraźnie zaznaczonym fartuszkiem); część dolna stanowi podstawę, jest prostokątna, na niej, po obu stronach pnia drzewka, znajdują się dwie figury aniołów. „Korona” misternie ażurowana kontrastuje z bardziej jednolitą płaszczyzną podstawy. Wycinanka wykazuje cechy charakterystyczne dla okolic Kadzidła - wykonana jest drobnymi cięciami, górna część o zróżnicowanym ornamencie.

16 listopada 2016
Czytaj więcej o: Wycinanka Rozalii Jeziorkowskiej wirtualnym obiektem listopada 2016
Przejdź do - Kaftan damski - wirtualny obiekt miesiąca (października)

Kaftan damski - wirtualny obiekt miesiąca (października)

Obiektem miesiąca jest kaftan damski, tzw. okrągły lub z ogonkiem. Kaftan składa się z trzech zasadniczych części: gładkich, nieprzecinanych pleców oraz dwóch boków. Uszyty jest z lekkiej, gładkiej wełny z płócienną podszewką. Zapinany na rząd małych, kremowych guzików. 

4 października 2016
Czytaj więcej o: Kaftan damski - wirtualny obiekt miesiąca (października)
Przejdź do - "Dolina Narwi" wirtualnym obiektem września 2016

"Dolina Narwi" wirtualnym obiektem września 2016

Plakat Dolina Narwi jest jednym z trzech prezentujących rejony w obszarze zainteresowań Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. W zbiorach ostrołęckich znalazły się także plakaty pt. MazowszeKurpie. Ich autorem jest Ryszard Kaja urodzony w 1962 r. w Poznaniu, absolwent tamtejszej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, obecnie mieszkający we Wrocławiu. Jest malarzem, grafikiem, autorem scenografii i kostiumów do spektakli teatralnych, operowych, baletowych i filmów. 

7 września 2016
Czytaj więcej o: "Dolina Narwi" wirtualnym obiektem września 2016