Galeria sztuki polskiej pierwszej połowy XX wieku

Prace eksponowane w „Galerii sztuki polskiej pierwszej połowy XX wieku” stanowią jedynie fragment kolekcji ze zbiorów Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, tworzonej przez ostatnich 40 lat. Jednak dzieła obecne na wystawie w sposób reprezentatywny przedstawiają najważniejsze tendencje sztuki polskiej tego okresu. Możemy zapoznać się na niej również ze zjawiskami w sztuce przełomu XIX i XX wieku (stylistyka Młodej Polski), reprezentowanych przez krakowską szkołę pejzażu oraz środowisko rzeźby. Wystawa prezentuje prace artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych, następnie te, oddające tendencje awangardowe (głównie ukazane pracami artystów związanych z grupą formistów i w mniejszym stopniu awangardy krakowskiej lat 30. XX wieku), oraz tendencje klasycyzujące, silnie obecne w sztuce dwudziestolecia międzywojennego, a związane głównie z przedstawicielami Stowarzyszenia Artystów Polskich Rytm.

Kurator i autor scenariusza wystawy: Barbara Kalinowska
Konsultacje: Tomasz Jeziorowski
Projekt aranżacji: Leszek Sokoll

Wystawa ze zbiorów Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, uzupełniona zbiorami prywatnymi.