Afrykańska przygoda w Muzeum

Zimowy początek roku zaskoczył nas całkiem ciepłym klimatem. Tak, dokładnie – ciepły, a nawet upalny afrykański świat przybył do nas razem z wystawą „Zapatrzeni w niebo. Dogonowie i ich sztuka”. Dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Szczecinie mogliśmy prezentować Państwu niezwykle ciekawą ekspozycję opowiadającą o kulturze ludu Dogonów zamieszkujących południowo-centralną część Republiki Mali. W ten sposób rozpoczęliśmy afrykańską przygodę trwającą niemal do końca maja. Po wernisażu wystawy, który odbył się 25 stycznia 2022 r. nasze działania opierały się głównie na tematyce związanej z Afryką, codziennym życiem, zwyczajami i kulturą jej mieszkańców oraz poznawaniu terenów, flory i fauny Czarnego Kontynentu.

Jako pierwsze wystartowały muzealne ferie pod hasłem „Wyprawa do Afryki”. Dzieci w wieku od 6 do 12 lat codziennie, w tygodniowych cyklach, poznawały Afrykę poprzez naukę połączoną z zabawą. Podczas zajęć plastycznych uczestnicy zainspirowani egzotycznym światem, z którym zetknęli się zwiedzając wystawę, rozwiązywali zadania na kartach edukacyjnych, wykonywali papierowe maski, budowali makietę afrykańskiej wioski, tworzyli miniaturowe djembe, uczyli się o afrykańskich krajach i zamieszkującej je ludności, a poprzez udział w warsztatach muzycznych poznawali tamtejsze dźwięki i instrumenty. Z muzealnych ferii skorzystało 184 dzieci.

20 lutego rozpoczęliśmy kolejną edycję rodzinnych spotkań twórczych z cyklu „Niedziela w Muzeum”, tym razem pod hasłem „Wokół Afryki i nie tylko…”. W ramach zajęć uczestnicy własnoręcznie tworzyli afrykańskie lalki z materiałów pochodzących z recyklingu, biżuterię z koralików oraz malowali wesołe, kolorowe zwierzątka w stylu Tingatinga. W niedzielnych spotkaniach wzięło udział 100 osób.

Cykl spotkań pn. „Afryka okiem podróżnika” w ramach Muzealnego Klubu Miłośników Podróży cieszył się stale rosnącym zainteresowaniem. Przez pięć niedziel lokalni podróżnicy opowiadali o swoich wyprawach do takich krajów jak Namibia, Maroko, Madagsakar, Uganda oraz Etiopia. Każde spotkanie uświetniały niezwykle ciekawe, zajmujące wspomnienia z wypraw, pokazy slajdów, pamiątek, jak również (wciąż zwiększająca swoją objętość), mini wystawa fotografii z afrykańskich wypraw. W spotkaniach wzięło udział łącznie 167 osób, natomiast w okresie od 27 lutego do 30 maja 2022 wystawę fotografii obejrzało 782 gości.

Szczególną rolę w naszej afrykańskiej przygodzie odegrała Noc Muzeów, która odbyła się 14 maja pod hasłem „ TAM-TAM AFRYKA!”. Hasło nie było przypadkowe, ponieważ wydarzenie miało mocny akcent muzyczny związany z dźwiękami afrykańskich instrumentów etnicznych. Od godziny 18.00 w Muzeum Kultury Kurpiowskiej trwały warsztaty gry na bębnach i tańca afrykańskiego, prowadzone przez zespół „MORIBAYA”. Tego wieczoru zwiedzanie wystaw połączone było z poszukiwaniem pamiątek z wypraw do Afryki. Na gości czekały warsztaty plastyczne, w ramach których uczestnicy tworzyli afrykańską biżuterię z koralików, maski inspirowane sztuką Dogonów oraz malowali obrazy w stylu Tingatinga. Dla ceniących dobre smaki czynny był bar „PUFF-PUFF/KULI-KULI” (muzealna kawiarenka), w której uczennice z ZSZ nr 4 w Ostrołęce serwowały przepyszne smakołyki. Podczas wydarzenia otwarta została nowa wystawa archeologiczna „Cmentarzysko kultury łużyckiej w Ożumiechu”. Obok Muzeum przy pomniku gen. Józefa Bema odbywały się rozmowy, warsztaty, wystawa dla dzieci, rodzin i dorosłych w ramach projektu „Czy mnie słychać?”. Zwieńczeniem Nocy Muzeów był koncert zespołu „MORYBAYA”, który odbył się na muzealnym dziedzińcu.

W Nocy Muzeów pod hasłem „TAM-TAM AFRYKA!” wzięło udział 615 osób, a sponsorem wydarzenia była firma PGE Obrót S.A.

Muzealną przygodę z Afryką 29 maja zakończyło rodzinne spotkanie z cyklu Niedziela w Muzeum. Goście z udziałem przewodnika zwiedzali afrykańską wystawę oraz wykonywali materiałowe przytulanki w formie kolorowych żyrafek.

W okresie od 25 stycznia do 29 maja 2022 r. wystawę „Zapatrzeni w niebo. Dogonowie i ich sztuka” zwiedziły 2154 osoby.