Kilka słów o Wiktorze Czajewskim

10 czerwca 1857 roku, 165 lat temu, w Ostrołęce urodził się Wiktor Czajewski. Jego ojciec, Maurycy Michał, pracował jako tłumacz pism rosyjskich w Urzędzie Powiatowym w Ostrołęce, matka, Anastazja Aniela z Doberskich, była córką dzierżawców ekonomii jasienickiej we wsi Jasienica. Wiktor skończył gimnazjum w Królewcu, później studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie w Pradze. Był literatem, publicystą, redaktorem, wydawcą, działaczem społecznym. W czasie wielkiej klęski głodu, która dotknęła na początku lat 80. XIX wieku mieszkańców kurpiowskich wsi Myszyniec Stary, Wolkowe, Niedźwiedź, Cięćk, Łyse, Dęby, Lipniki czynnie działał na rzecz poprawy ich sytuacji. W tym celu nawiązał kontakt z Warszawskim Komitetem Pomocy pod przewodnictwem Aleksandry Potockiej. Popularyzował kulturę i historię Kurpiów. Był nakładcą i redaktorem „Przeglądu Bibliograficzno-Archeologicznego” (dwa numery w roku 1882) i „Tygodnika Powszechnego” (do 1889 roku). W 1897 roku zamieszkał w Łodzi, gdzie założył i prowadził dziennik „Rozwój”. Rok później otworzył drukarnię. Oprócz „Rozwoju” i publikacji swojego autorstwa drukował w niej polskie powieści i poezje, albumy i dzieła naukowe. Wiktor Czajewski zmarł 23 kwietnia 1922 roku.

1 lipca zostanie udostępniona wystawa „Wiktor Czajewski. Okruchy pamięci” zrealizowana w ramach obchodów „Roku Wiktora Czajewskiego w Ostrołęce” przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce w porozumieniu z Miejską Biblioteką Publiczną im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce i Stowarzyszeniem Przyjaciół Bibliotek i Książki. Zapraszamy!