Międzynarodowy Dzień Szachów

Zgodnie z kalendarzem świąt nietypowych dziś przypada Międzynarodowy Dzień Szachów. Jest to dobra okazja, aby wspomnieć Leopolda Szwedowskiego – pedagoga, wieloletniego nauczyciela w Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Józefa Bema w Ostrołęce, polonisty, działacza ZNP, Prezesa Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Szachowego Wojewódzkiej Federacji Sportu, wybitnego szachistę. Leopold Szwedowski był wielokrotnym Mistrzem Polski w dziale dwuchodówek i trzychodówek, dwukrotnym medalistą Drużynowych Mistrzostw Świata w kompozycji szachowej, mistrzem krajowym w kompozycji szachowej (1961), arcymistrzem krajowym w kompozycji szachowej (2013), sędzią międzynarodowym w kompozycji szachowej FIDE (1974). Przez dwie dekady prowadził rubrykę szachową w „Tygodniku Ostrołęckim”.

Leopold Szwedowski odszedł 2 listopada 2020 roku w Ostrołęce. Jedną z pamiątek po Mistrzu, znajdujących się w zbiorach Muzeum Kultury Kurpiowskiej, jest egzemplarz książki „Wybór kompozycji szachowych” wydanej w 1997 r. przez Wydawnictwo Szachowe Penelopa.

Ilustracja: okładka książki, Leopold Szwedowski „Wybór kompozycji szachowych”, Wydawnictwo Szachowe Penelopa, Warszawa 1997 r., nr inw. MKK/HA/2740 – obiekt przekazany do zbiorów w 2013 roku przez autora.