Obraz „Ułan na koniu” – obiektem marca 2015

W ramach cyklu „Obiekt miesiąca” w marcu prezentujemy obraz „Ułan na koniu”. To wykonane na palecie malarskiej przedstawienie ułana w mundurze I Pułku Ułanów Królestwa Kongresowego. Mundur modela składa się z granatowej kurtki z wyłogami koloru karmazynowego na piersiach i rękawach, ciemnych spodni z karmazynowym lampasem oraz karmazynowej rogatywki z czarnym daszkiem i orłem na tarczy amazonek. Mężczyzna siedzi na gniadym koniu z anglizowanym (podciętym) ogonem. W dłoni opartej o biodro trzyma lancę z proporczykiem w barwach I pułku.

I Pułk Ułanów Królestwa Kongresowego został sformowany w 1815 roku. W 1825 roku honorowym szefem pułku został następca tronu Królestwa Niderlandów książę Oranii Wilhelm Fryderyk, szwagier cesarza Aleksandra I Romanowa.
Autor obrazu, Franciszek Franić (1871-1937), był uczniem i przyjacielem Wojciecha Kossaka, pobierał nauki także w pracowni Jana Matejki. Stworzył szereg obrazów o tematyce wojskowej. Interesował go także pejzaż, zwłaszcza tatrzański. W latach 1888 i 1892 wystawił w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie obrazy olejne „Po utarczce kawalerii”, „Dwie placówki” i „Placówkę z 1831 r.”. Brał udział w wystawie Legionów Polskich w 1916 roku i w Wystawie Niezależnych w 1929 roku. Pracował jako sędzia sądu apelacyjnego w Krakowie.

Ułan na koniu, Feliks Franić, 1898, olej na desce, wym. 23 x 15,3 cm, nr inw. MKK/S/1605