Medal – obiekt miesiąca maja 2015

W  maju, w ramach cyklu „Obiekt miesiąca” prezentujemy Państwu okolicznościowy medal Muzeum Okręgowego w Ostrołęce. W 1995 roku Muzeum Okręgowe w Ostrołęce obchodziło dwudziestą rocznicę działalności. By zaakcentować jubileusz instytucji podjęto decyzję o wybiciu okazjonalnego medalu. Opracowanie projektu powierzono Robertowi Kotowiczowi – artyście plastykowi Mennicy Państwowej w Warszawie. Postawiono przed nim zadanie przygotowania koncepcji medalu, która odzwierciedli gromadzone w muzeum zbiory.

W myśl powyższego dział historyczny reprezentowany jest przez fragment obrazu Wojciecha Kossaka „Artyleria w ogniu”, na którego tle ukazano orła w koronie siedzącego na dwóch skrzyżowanych lufach armatnich. Autor zaznaczył tym samym rolę artylerii w bitwie pod Ostrołęką 1831. Po bokach zaprezentowano „Świętą Barbarę” – rzeźbę  Stanisława Wcisły, artysty ze szkoły zakopiańskiej oraz popiersie Stanisława Ignacego Witkiewicza. Prac Witkacego wprawdzie nie posiadamy w zbiorach, lecz artysta projektujący medal uznał go za ikonę świata sztuki dwudziestolecia międzywojennego. A ta z kolei jest profilem zbiorów sztuki ostrołęckiego muzeum. Dział etnograficzny dokumentujący kulturę materialną i folklor Kurpiowskiej Puszczy Białej i Zielonej zaznaczono wycinankami, zaś archeologiczny poprzez naczynia gliniane.

Medal został wybity w nakładzie 150 sztuk. Obdarowywano nim zasłużone dla muzeum osoby oraz współpracujące z nim instytucje.

Medal, Muzeum Okręgowe w Ostrołęce 1975–1995; Robert Kotowicz, Mennica Państwowa w Warszawie, tombak patynowany, bicie; nr inw. MKK/H/1553, MKK/H/1554