Nagroda dla śp. Marianny Staśkiewicz

Wśród dziesięciu osób uhonorowanych w tym roku Nagrodą Marszałka Województwa Mazowieckiego znalazła się śp. Marianna Staśkiewicz z Kadzidła – utalentowana twórczyni ludowa, poetka. Nagrodę odebrali najbliżsi Pani Marianny: siostrzenica Małgorzata i wnuczek Artur. Uroczysta gala odbyła się 21 listopada br. w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie. Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego przyznano już po raz dwudziesty trzeci. Honorowane są nimi osoby, instytucje, stowarzyszenia szczególnie zasłużone w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz promocję Województwa Mazowieckiego. Śp. Marianna Staśkiewicz obecna jest w pamięci Kurpiów poprzez słowa zapisane w wierszach. Oto jeden z nich zamieszczony w zbiorze „Poziewaj zietrecku” opublikowanym w 2007 roku.

Łódź rusyła w rannej porze
Burze zichry przeskadzały
Brzegu łodzi nie przerwały

Łódź płynena a Pan cuwał
Swojo siło ziosła trzymał

Słonko nisko nad zachodem
Panu Bogu cas dziękować
Swoje trudy osiarować
Za ten dzień
Nim nadejdzie ziecny sen

M. Staśkiewicz, Poziewaj zietrecku. Wiersze kurpiowskie, Biblioteczka kurpiowska t. 1, Kadzidło 2007.