Mazoprzygoda na antenie Radia Kolor prosto z Muzeum Kultury Kurpiowskiej

Podczas wczorajszej świątecznej Mazoprzygody w Muzeum Kultury Kurpiowskiej słuchacze Radio Kolor 103 FM poznali tradycje związane z przygotowaniem do świąt na Kurpiowszczyźnie. Dyrektor Maria Samsel opowiedziała na antenie o Bożym Narodzeniu na Kurpiach i zwyczaju grania na ligawce podczas adwentu, a Ewa Kowalewska z Działu Edukacji i Promocji MKK mówiła o warsztatach ozdób świątecznych prowadzonych przez Muzeum. Elżbieta Prusaczyk, prezes Stowarzyszenia Artystów Kurpiowskich, przybliżyła słuchaczom działalność twórców i ich wkład w podtrzymanie tradycyjnej obrzędowości związanej ze świętami, omówiła też sposób wykonania pysznych fafernuchów. Twórczyni ludowa Wiesława Bogdańska zaprezentowała proces wypiekania pieczywa obrzędowego – „byśków” i „nowych latek”, a Krystyna Łaszczych opowiedziała o potrawach i świętach w rodzinie kurpiowskiej. Mazoprzygodę w Ostrołęce umilił swym występem Zespół Folklorystyczny „Podsybka Kurpiowska”.