Dyrektor
Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
zaprasza na koncert premierowy
Kantata
Pocztówki znad Narwi
z okazji jubileuszu
650-lecia Ostrołęki
25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego
12 maja 2023
godz. 20.00
Ostrołęka, Forty Bema, ul. Warszawska 2A
„POCZTÓWKI ZNAD NARWI” to premierowy koncert Kantaty, stworzonej specjalnie z okazji wyjątkowej rocznicy 650-lecia nadania praw miejskich Ostrołęce. Będzie to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń obchodów, a jednocześnie pierwszy taki koncert w tak długiej historii Miasta. Przez 650 lat istnienia, nie powstał dotąd koncert poświęcony i czerpiący swoją treść z dziejów Ostrołęki. Kantata będzie inspirowana zarówno odległymi dziejami Miasta, jak też dotykająca współczesnych relacji między Mieszkańcami.
Szczególne miejsce w Kantacie znajdzie również 25-lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego. Twórcy Kantaty zaznaczyli bowiem mazowieckość nie tylko w odniesieniach do kurpiowskiej gwary, czy ludowej muzyki, ale również w samych tekstach piosenek i narracji.
Pomysłodawcą, autorem koncepcji i twórcą muzyki do Kantaty jest Ostrołęczanin – Jakub Milewski – śpiewak operowy, kompozytor, dyrygent i producent, który na swoim koncie ma już koncerty w kraju, jak też w całej Europie: Niemcy, Finlandia, Hiszpania, Norwegia, Szwecja, a także w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Jest również twórcą licznych Kantat: „Przemienienia” o Cudzie z Sokółki, „Totus Tuus – CałyM Twój” dla Krzeptówek (Zakopane), a także ostatniej – Kantaty Suwalskiej z okazji 300 lat tego Miasta. Na co dzień jest kierownikiem artystycznym Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury i dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzycznego „Ostrołęckie Operalia”.
Autorem Libretta Kantaty jest Zbigniew Gniedziejko – pisarz, poeta, który stworzył teksty z użyciem ciekawego zabiegu literackiego – niczym karty historii, listy, czy w końcu tytułowe pocztówki. Każda z części Kantaty jest jak kartka wysłana z danych czasów, o których opowiada. Kompozytor postanowił dodać do swojego dzieła również utwory z tekstami poetów, z którymi współpracował w przeszłości – Jerzego Binkowskiego i Ostrołęczanina – Karola Samsela.
Wykonawcami koncertu będą znane nazwiska polskiej estrady: Dorota Osińska, Olga Szomańska, Marcin Januszkiewicz i Mateusz Ziółko. Tego wieczora nie zabraknie również z nami wspaniałej artystki ludowej Apoloni Nowak. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna i Kameralny Chór Politechniki Warszawskiej przygotowany przez Katarzynę Karbownik. Wszystko pod dyrekcją samego kompozytora. Narrację pomiędzy utworami przeczyta wybitna polska aktorka Danuta Stenka.
Warstwie muzycznej i literackiej towarzyszyć będą przygotowane przez Karolinę Jacewicz videoprojekcje wyświetlane na fasadzie Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką.
Będzie to niezapomniany, historyczny wieczór!
Wstęp wolny.
Muzyka – Jakub Milewski
Libretto – Zbigniew Gniedziejko
z wykorzystaniem tekstów J. Binkowskiego i K. Samsela
Soliści:
Apolonia Nowak / Dorota Osińska / Olga Szomańska / Marcin Januszkiewicz / Mateusz Ziółko
Narracja:
Danuta Stenka
Orkiestra Symfoniczna
Kameralny Chór Politechniki Warszawskiej (przygotowanie Katarzyna Karbownik)
pod dyrekcją
Jakuba Milewskiego
Wydarzenie sfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego