22. warsztaty etnograficzne Ginące Zawody za nami

Warsztaty etnograficzne Ginące Zawody są zawsze idealną okazją do tego, aby nie tylko zobaczyć na własne oczy, ale i własnoręcznie spróbować czynności, dzięki którym nasi dziadkowie, babcie, czy nawet rodzice, mieli m.in. co jeść, w co się ubrać, gdzie mieszkać, czym zdobić dom, w którym mieszkali. Odbywające się co roku, już od dwóch dekad warsztaty są tym, co utrwala nasze piękne dziedzictwo, kulturę, historię, naszą tożsamość i przekazuje je niczym sztafetę kolejnym pokoleniom młodych Polaków. W tym wydarzeniu biorą udział nie tylko mieszkańcy Kurpiowszczyzny, Mazowsza, ale również goście z całej Polski, a nawet z zagranicy. W tegorocznych warsztatach etnograficznych odbywających się w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle pod hasłem „Haftowały kurpśónecky…” wzięło udział ponad dwa tysiące osób. W tematem przewodnim był haft, ale można było poznać również tajemnice wycinankarstwa, koronkarstwa, plecionkarstwa, rzeźbiarstwa, pisankarstwa, garncarstwa, kowalstwa, pozyskiwania mąki, obróbki lnu, tkactwa, nauczyć się prać na tarze, zgłębić tajniki wykonywania kierców i bukietów, zobaczyć co można wyczarować z pszczelego wosku oraz spróbować wykonywanych na miejscu kurpiowskich pyszności: fafernuchów, łagodniaka i ciepłego jeszcze chleba ze świeżutkim masłem. Poszczególne specjalności zaprezentowali nam wspaniali twórcy ludowi ze Stowarzyszenia Artystów Kurpiowskich.

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom, organizatorom, sponsorom i patronom! Do zobaczenia za rok!

Organizator: Stowarzyszenie Artystów Kurpiowskich
Współorganizatorzy: Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Powiat Ostrołęcki, Gmina Kadzidło, Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. Mieczysława Mieszki w Kadzidle.
Sponsorzy: Miasto Ostrołęka, Gmina Rzekuń, Radny Powiatu Ostrołęckiego Arkadiusz Zyśk, Zakład Przetwórstwa Mięsnego “JBB” Import-Eksport J. Bałdyga, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy.
Patronat medialny: Radio OKO, biartek.pl.

Zadanie publiczne pn. XXII Warsztaty etnograficzne „Ginące Zawody” 2023 dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.