Joanna Zyśk, „Oczarowany życiem. Dionizy Maliszewski 1931-1988”

„Oczarowany życiem. Dionizy Maliszewski 1931-1988” autorstwa Joanny Zyśk jest opowieścią biograficzną o Dionizym Maliszewskim – ostrołęckim poecie, który mimo, że wyrażał się o sobie bardzo skromnie, był jedną z najważniejszych osób ostrołęckiej kultury XX wieku. Pozostawił dziewięć indywidualnych tomików, wiele wierszy, które ukazały się w wydawnictwach zbiorowych i setkach utworów opublikowanych na łamach prasy.  W dzieciństwie doświadczony przez II wojnę światową, wcześnie stracił rodziców. Młody ostrołęczanin na skutek uwikłania w działalność nielegalnej organizacji dostał się w szpony stalinowskiego wymiaru sprawiedliwości. Był więziony, następnie podczas służby wojskowej skierowany do katorżniczej pracy w kopalni węgla. Życie zawodowe postanowił poświęcić pracy w kulturze, był kierownikiem Zakładowego Domu Kultury przy Ostrołęckiej Fabryce Celulozy i Papieru. Działał społecznie, tworzył, był „motorem” życia literackiego w Ostrołęce. Zmarł w wieku 57 lat.

Wydawca: Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
Przedmowa: dr hab. Karol Samsel
Projekt okładki: Zenon Kowalczyk
Skład i redakcja techniczna: Tomasz Kalinowski
Rok wydania: 2022

ISBN 978-83-963598-2-7

Książka jest do nabycia w muzealnym sklepiku w cenie 30 zł.