Jan Chodara – rzeźby w stylu

Jan Chodara był wyjątkowym rzeźbiarzem ludowym z nurtu art brut. Pochodził ze wsi Stanisławów, z rejonu Roztocza, gdzie czerpał inspirację ze swojego otoczenia oraz lokalnej tradycji. Jego prace, wykonane głównie z drewna to prawdziwe dzieła sztuki, które emanują intensywnymi barwami i niezwykłą energią. Na wystawie można zobaczyć nie tylko jego pierwsze rzeźby sakralne, ale także prace z lat późniejszych, o tematyce rodzajowej i animalistycznej. Każda z rzeźb to opowieść, złożona z materiałów codziennego użytku, które artysta zręcznie wkomponowywał w swoje dzieła.

Wystawa z kolekcji prywatnych Jerzego Barankiewicza, Anny i Pawła Słomczyńskich oraz Karoliny i Macieja Słomczyńskich.

Komisarz, autor scenariusza i tekstu folderu, aranżacja wystawy: Paulina Hoffman-Orlicka
Oprawa graficzna: Magdalena Krystianiak-Tomczak
Montaż wystawy: Wiesław Duszak, Adrian Kosiński

Wystawa czynna od 24 kwietnia do 16 czerwca 2024 r.