Wystawa „Jan Chodara – rzeźby w stylu” została otwarta

W zabytkowych piwnicach muzeum odbył się wernisaż wystawy „Jan Chodara – rzeźby w stylu”. Po obejrzeniu ekspozycji goście wysłuchali prelekcji prof. Jerzego Barankiewicza wygłoszonej na dziedzińcu.

Jan Chodara był wyjątkowym rzeźbiarzem ludowym z nurtu art brut. Pochodził ze wsi Stanisławów, z rejonu Roztocza, gdzie czerpał inspirację ze swojego otoczenia oraz lokalnej tradycji. Jego prace, wykonane głównie z drewna, to prawdziwe dzieła sztuki, które emanują intensywnymi barwami i niezwykłą energią. Na wystawie będzie można zobaczyć nie tylko jego pierwsze rzeźby sakralne, ale także prace z lat późniejszych, o tematyce rodzajowej i animalistycznej.

Rzeźby zaprezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji prywatnych Jerzego Barankiewicza, Anny i Pawła Słomczyńskich oraz Karoliny i Macieja Słomczyńskich.
Wystawę można zwiedzać do 16 czerwca 2024 roku w budynku MKK przy placu gen. J. Bema 8 w Ostrołęce.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fascynującej sztuki nurtu art brut, tym razem w postaci rzeźb ludowego artysty. Wystawę można zwiedzać do 16 czerwca 2024 roku.