Wystawa pt. „Nikifor. Malarz nad malarzami” dobiegła końca

Wczorajsza niedziela była ostatnim dniem wystawy „Nikifor. Malarz nad malarzami”. Finisaż przyciągnął wielu miłośników nikiforowej twórczości. Pożegnanie obrazów krynickiego mistrza odbyło się w serdecznej i twórczej atmosferze, która doskonale odzwierciedlała ducha jego prac.

Wydarzenie rozpoczęło się od oprowadzania po wystawie, podczas którego jej kurator Grażyna Talarek przybliżyła uczestnikom postać artysty, jego niezwykłą biografię i twórczość. Goście oglądali prace Nikifora, mogąc jednocześnie posłuchać opowieści o jego inspiracjach i niecodziennym spojrzeniu na świat.

Finisażowi towarzyszyły warsztaty plastyczne, których uczestnicy starali się naśladować mistrza, malując akwarelą przy wykorzystaniu specjalnych szablonów. Kolorowali też gipsowe domki przypominające barwne kamieniczki, jak zobaczyć można na nikiforowych obrazach.
Wczoraj dnia zakończyliśmy również ekspozycję prac, które powstały podczas pleneru malarskiego „Ostrołęckie Nikifory” (nadal w muzealnym sklepiku można zakupić pocztówki zdobione pracami).

Pożegnanie dzieł Nikifora Krynickiego w Muzeum Kultury Kurpiowskiej było wyjątkowym wydarzeniem, które z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych na finisażu.
Można by powiedzieć „przyszła pora pożegnać Nikifora”. Z łezką w oku rozstajemy się z tą przepiękną sztuką, a prace wrócą do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Patroni medialni:
Serwis internetowy Moja Ostrołęka