Średniowieczne gary – denko i wylew, czyli ceramiczna układanka na przykładzie naczyń glinianych z XII-wiecznej osady w Sypniewie

Jest to wystawa o tematyce archeologicznej, prezentująca naczynia wykonane z gliny, znajdujące się w zbiorach Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Ceramika naczyniowa, która znajduje się na wystawie, pochodzi z XII wieku i stanowi część bogatego materiału zabytkowego, pozyskanego podczas wykopaliskowych badań archeologicznych prowadzonych w latach 1959-1965 w Sypniewie. Kolekcję ceramiki średniowiecznej stanowią naczynia użytkowe niezbędne w życiu codziennym, będące zarówno elementem zastawy stołowej jak i częścią wyposażenia kuchennego pełniącego funkcję pomocniczą podczas przyrządzania posiłków.

Kurator wystawy: Marcin Guzek
Opracowanie graficzne wystawy: Magdalena Krystianiak-Tomczak

Wystawa ze zbiorów Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

Ekspozycja czynna od 5 lipca do 1 października 2024 r.