Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Chasydzi”

Serdecznie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Chasydzi”, które odbędzie się 8 września 2024 r. (niedziela) o godzinie 12.00 w Muzeum Kultury Kurpiowskiej przy Placu gen. Józefa Bema 8 w Ostrołęce.

Na wystawie prezentowane są fotografie autorstwa Joanny Sidorowicz, przedstawiające kulturę chasydzką. Joanna Sidorowicz, wrocławianka mieszkająca obecnie w Częstochowie, fotografią zajmuje się od 19 lat. Interesuje ją fotografia starej i nowej architektury, a zwłaszcza miejsca opuszczone i urbexy. Często są to miejsca, w których znajdowały się getta. Nie jest jej obcy również temat cmentarzy. Pociąga ją wielokulturowość. Tematyką chasydzką autorka interesuje się od 16 lat.

Żydowski ruch religijny, zwany chasydyzmem, pojawił się w połowie XVIII wieku na terenach Podola i Ukrainy. Chasydyzm oparty jest na mistycyzmie i radosnym wielbieniu Boga, nauce Tory, studiowaniu Talmudu i przestrzeganiu prawa religijnego. Chasydzi (z hebr. pobożni) skupiali się wokół charyzmatycznych przywódców-nauczycieli zwanych cadykami (z hebr. sprawiedliwi). Przed drugą wojną światową w Europie, a zwłaszcza w Polsce, istniały liczne dynastie chasydzkie założone przez znanych i powszechnie szanowanych myślicieli, takich jak Elimelech ben Eleazar Lipmann z Leżajska, Jerachmiel Izrael Icchak Dancinger z Aleksandrowa, Icchak Meir Alter z Góry Kalwarii czy Dawid Biderman z Lelowa.

8 września przez chasydzki świat przeprowadzi Państwa kurator wystawy Joanna Zyśk.