Medale muzeów na Mazowszu

Wystawa „Medale muzeów na Mazowszu” to próba uporządkowania zbioru medali wykonanych na zlecenie muzeów mazowieckich, w wyjątkowych przypadkach wyemitowanych także przez inne instytucje, nadrzędne bądź ściśle współpracujące z muzeami.

Na ekspozycji zostało zgromadzonych blisko sto pięćdziesiąt edycji medalierskich, w większości pokazanych w dwóch egzemplarzach, tak by zaprezentować awers i rewers, często też różne odmiany: patynowaną, srebrzoną i oksydowaną.

Medale na wystawie zostały pogrupowane według instytucji, które je wyemitowały. Reprezentują trzydzieści pięć mazowieckich placówek muzealnych, zarówno wciąż funkcjonujących, jak i tych, które zawiesiły swoją działalność bądź zostały wchłonięte przez inne muzea. Przodownikiem wśród emitentów prac medalierskich jest Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie, które jest inicjatorem aż trzydziestu sześciu prac. Liczną grupę stanowią medale Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu czy Muzeum Niepodległości w Warszawie. Wiele muzeów wydało zaledwie jeden – dwa medale. Zgromadzone obiekty pochodzą w większości z II połowy XX wieku. Najstarsze, dotyczące Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie, zostały wykonane w 1898 roku.

Małe formy rzeźbiarskie, którymi bez wątpienia są medale, nierzadko prezentują wysoki poziom artystyczny. Jest to wynikiem współpracy przy ich powstawaniu z wybitnymi artystami specjalizującymi się w sztuce medalierskiej. Wykonane są z różnych metali lub ich stopów, technikami bicia lub odlewu. Na ekspozycji „Medale muzeów na Mazowszu” zaprezentowano różnorodność ich form – od krążków ozdobionych reliefem – po medale o nieregularnych kształtach o przestrzennej, rzeźbiarskiej kompozycji.

Medale wydawane przez muzea często upamiętniają rocznice powstania placówek, poświęcone są zasłużonym postaciom lub znaczącym wydarzeniom. Rozmaita treść, jak i ich interesująca ikonografia sprawia, że są znakomitym nośnikiem informacji, świadectwem czasu i miejsca oraz przemian dokonujących się na przestrzeni kolejnych dekad, a także narzędziem promocyjnym i reklamowym.
Każdy medal jest swoistą wizytówką danej instytucji muzealnej.

Komisarz i autor scenariusza: Aneta Żebrowska, Magdalena Majkowska
Opracowanie graficzne: Magdalena Krystianiak-Tomczak
Oprawa plastyczna: Adrian Kosiński
Montaż: Mariusz Macioch

Wystawa ze zbiorów:
Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie,
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu,
Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce,
Muzeum Mazowieckiego w Płocku,
Muzeum Miejskiego Wrocławia,
Muzeum Narodowego w Warszawie,
Muzeum Niepodległości w Warszawie,
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze,
Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie,
Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie,
Muzeum Warszawy,
Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie,
Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim,
Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie,
Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie,
oraz z kolekcji Niny i Bernarda Kielaków.

Wystawa czynna od 15 października do 8 grudnia 2024 roku.