Wystawa pokonkursowa „Sztuka Kurpiów”

Projekt Konkurs kurpiowskiej sztuki ludowej „Sztuka Kurpiów” wraz z wystawą składał się z trzech części. Pierwszym etapem jest przeprowadzenie samego konkursu, drugi etap to przygotowanie katalogu, a trzecia organizacja wystawy pokonkursowej.

Do konkursu zostało zgłoszonych 169 prac przez 88 twórców w trzynastu kategoriach (plecionkarstwo, ceramika, rzeźbiarstwo, stolarstwo, wycinankarstwo, kwiaty z bibuły, kierce, pisankarstwo, pieczywo obrzędowe, koronkarstwo, hafciarstwo, tkactwo i z tradycją w nowoczesność). Najwięcej prac było zgłoszonych w kategoriach z tradycją w nowoczesność, koronkarstwo, kwiaty z bibuły. Najmniej – w kategoriach ceramiki, stolarstwa oraz plecionkarstwa. Poziom prac był bardzo wysoki i jury konkursu niejednokrotnie miało ciężki wybór. W skład jury konkursu weszli: pani Alicja Mironiuk-Nikolska, pan dr Krzysztof Braun, pan Robert Dul i pani dyrektor MKK Maria Samsel.

W katalogu pokonkursowym zostały umieszczone fotografie zarówno nagrodzonych prac jak i wszystkich zgłoszonych do konkursu. Autorem wstępu do katalogu jest pan doktor Krzysztof Braun, teksty rozpoczynające każdą kategorię napisał Robert Dul. Autorem okładki katalogu jest pan Zenon Kowalczyk, a składem, łamanie oraz layoutem katalogu zajął się pan Tomasz Kalinowski. Fotografie wszystkich prac konkursowych wykonał Daniel Gołaś.

Praca nad wystawą nie była łatwym zadaniem. Musieliśmy połączyć 13 kategorii sztuki ludowej na trzech salach wystawowych. Postanowiliśmy, że podstawowym kryterium podziału kategorii będzie materiał, z którego zostały wykonane dzieła oraz ich funkcja. Na wystawie, niestety, znalazły się tylko nagrodzone prace. W pierwszej Sali wystawowej zaprezentowaliśmy obiekty z kategorii: plecionkarstwo, ceramika, rzeźba, stolarstwo. Druga sala została przyporządkowana plastyce obrzędowej, są tu: wycinanki, kierce, kwiaty z bibuły, pisanki oraz pieczywo obrzędowe. W trzeciej Sali znalazły się tkaniny, czyli obiekty z kategorii hafciarstwa, koronkarstwa oraz tkactwa. Przedmioty z kategorii z tradycją w nowoczesność umieściliśmy wokół kolumny znajdującej się na granicy II i III sali wystawowej.

Komisarz i autor scenariusza: Olga Mrowińska
Oprawa plastyczna: Paulina Hoffman-Orlicka
Montaż: Mariusz Macioch

Wystawa czynna od 18 października 2024 r. do 12 stycznia 2025 r.

Zadanie pn. Konkurs kurpiowskiej sztuki ludowej pt. „Sztuka Kurpiów” wraz z wystawą zostało dofinansowane w ramach programu rządowego „Kultura Ludowa i Tradycyjna” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.