Stowarzyszenie Akademia Wilanowska, we współpracy z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, realizuje w 2024 roku zadanie publiczne pt. Opracowanie merytoryczne, artystyczne i druk albumu „Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej”. To kolejna inicjatywa wydawnicza Stowarzyszenia, która poświęcona jest dziedzictwu wycinanki kurpiowskiej. W latach ubiegłych ukazały się opracowania cyfrowe i seria filmów poświęconych wycinankarzom kurpiowskim, w ubiegłym roku ukazał się album „Wycinanki kurpiowskie z kolekcji Karola Tchorka”. Projekty były dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. W obu projektach Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce było partnerem zadania.
Wycinankarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej zostało w 2020 roku wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce prezentowana była też duża wystawa monograficzna na temat wycinanki kurpiowskiej z Puszczy Zielonej. Dziedzictwo wycinanki kurpiowskiej z Puszczy Zielonej jest żywe i świadczy o sile tradycji i przywiązaniu twórców kurpiowskich do dziedzictwa ich regionu. W Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce czynna jest jedyna w kraju stała wystawa poświęcona kurpiowskiej wycinance.
Album „Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej” poświęcona będzie historii i współczesności wycinankarstwa kurpiowskiego. Ukaże historię, współczesność wycinanki i jej wpływ na wzornictwo, tradycyjne formy wycinanek oraz jej twórców. W powstanie albumu zaangażowani są także pracownicy naszego Muzeum. Na łamach publikacji znajdą się też wycinanki, pochodzące z naszych zbiorów.
Zadanie publiczne „Opracowanie merytoryczne, artystyczne i druk albumu pt. Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Wycinanka gwiazda, nr inw. MOO/E/2647
Wycinanka leluja, nr inw. MOO/E/604
—
Ilustracja tytułowa: wycinanka leluja, nr inw. MKK/E/3858.