W lipcu odwiedziliśmy także Muzeum Mazowieckie w Płocku, realizując kolejną kwerendę kurpiowskich wycinanek na potrzeby planowanego albumu „Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej”.
W Dziale Etnografii Muzeum Mazowieckiego w Płocku jest bogata kolekcja kurpiowskich wycinanek, ale nas najbardziej interesowała kolekcja, którą w na początku lat dwudziestych XX wieku zgromadził ks. Władysław Skierkowski. Zasługi tego duchownego i miłośnika kurpiowskiej kultury dla regionu są nieocenione. W czasie swojej posługi na parafii myszynieckiej zafascynował się kurpiowską kulturą ludową i przyczynił się do rozwoju badań etnograficznych i etnomuzykologicznych na Kurpiach. Zebrał ogromną kolekcję kurpiowskich pieśni, opracował scenariusz widowiska obrzędowego „Wesele kurpiowskie”, opisywał drewnianą architekturę i kurpiowskie zwyczaje. Zebrał też, liczącą ponad 200 sztuk, kolekcję wycinanek z okolic Myszyńca, która obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Mazowieckiego w Płocku. W kolekcji tej na uwagę zasługują stare myszynieckie leluje, cięte z geometryczne wzory, stare wielokolorowe drzewka, a przede wszystkim niezwykłą kolekcja zielek – czyli wyobrażeń roślin w wazonach. Po II wojnie światowej twórcy rzadko wycinali tę formę, skupili się przede wszystkim na lelujach, gwiazdach, kolorowych ptakach czy drzewkach. Zielka zebrane przez księdza Skierkowskiego są cennym źródłem wiedzy o historii wycinankarstwa kurpiowskiego i mogą być inspiracją dla współczesnych wycinankarzy na Kurpiach.
Udało nam się zapoznać niemal z całą kolekcją wycinanek kurpiowskich, które zebrał ksiądz Skierkowski. Dzięki uprzejmości Muzeum Mazowieckiego w Płocku i pracownikom Działu Etnograficznego przeprowadziliśmy kwerendę zbiorów i dokonaliśmy digitalizacji wybranych wycinanek kurpiowskich, w tym cenne zielka i leluje myszynieckie, których wizerunki znajdą się w planowanym albumie „Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej”.
Zadanie publiczne „Opracowanie merytoryczne, artystyczne i druk albumu pt. Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Wycinanki, od lewej: nr inw. 643-12, nr inw. 643-13, nr inw. 643-14, nr inw. 643-15.