Nim rozbłyśnie pierwsza gwiazda – nowa wystawa czasowa

Zapraszamy 6 listopada o godz. 13.00 na wernisaż wystawy „Nim rozbłyśnie pierwsza gwiazda. Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia”

Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najbardziej oczekiwanych dni w roku. Mimo, że obchodzimy ją cyklicznie, za każdym razem poddajemy się jej urokowi. Dawniej, na Kurpiach, szczególny czas Adwentu obwieszczał dźwięk ligawy – pasterskiego instrumentu muzycznego, dziś zastąpiły go odgłosy dzwoneczków zawieszonych u sań św. Mikołaja w supermarkecie i jego obcobrzmiące zawołania: ho! ho! ho!
Myli się jednak ten, kto twierdzi, że tradycje Adwentu zanikły. Wystarczy podjąć wyzwanie, wstać przed świtem i udać się na Roraty (mszę świętą ku czci Najświętszej Marii Panny), odprawiane w polskich kościołach od XIII wieku.
Wyjątkowe Święta wymagają wyjątkowej oprawy, dlatego przygotowania do Bożego Narodzenia zwyczajowo rozpoczynano kilka tygodni wcześniej.  Obejmowały prace gospodarskie, domowe i kulinaria. Każdy z członków rodziny był w nie zaangażowany i miał przydzielone zadania. O ile sprzątanie i szorowanie ścian nie budziło entuzjazmu, o tyle przygotowywanie papierowych wycinanek, kwiatów, bukietów i innych kolorowych ozdób znajdowało amatorów, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

Wystawa „Nim rozbłyśnie pierwsza gwiazda. Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia” ma na celu zwrócenie uwagi na okres Adwentu i zwyczaje z nim związane.  Jej adresatem są przede wszystkim dzieci oraz ci, którzy pragną przypomnieć sobie jak przesiewa się mąkę przez sito, na czym polega maglowanie i czy to prawda, że żelazko ma duszę?

——————————————————-

Scenariusz i komisariat wystawy – Katarzyna Mróz
Oprawa plastyczna – Joanna Litwa

wystawa czynna:
6 listopada 2012 – 20 stycznia 2013

Ekspozycję „Nim rozbłyśnie pierwsza gwiazda. Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia” można zwiedzać w Muzeum Kultury Kurpiowskiej przy placu gen. Bema 8