Zapraszamy na wystawę pt. „Kobieta – wieczna inspiracja – w sztuce XX wieku”

Od 11 stycznia można oglądać w naszym Muzeum ekspozycję pt. „Kobieta – wieczna inspiracja – w sztuce XX wieku”.

Wystawa, zorganizowana ze zbiorów MKK tworzy niepowtarzalną okazję do prezentacji malarstwa, grafiki i rzeźby XX w. poprzez wizerunek kobiety – jednego z najbardziej popularnych motywów inspirujących artystów od najdawniejszych czasów. Dzięki ekspozycji prezentujemy naszym gościom dzieła, które dotychczas nie były eksponowane w Ostrołęce.

Zainaugurowana na początku 2014 roku ekspozycja, ma na celu zaprezentowanie prac artystów polskich tworzących w XX wieku. Muza, żona, matka, klientka – bardziej lub mniej znana postać charakterystyczna czy symboliczna – pojawiała się w dziełach artystów tworzących w różnych czasach i kulturach. W ciągu wieków zmieniały się mody, sposoby ujęcia tematu oraz same tematy przedstawianych scen, jednak kobieta interesowała artystów zawsze. Wiek XX przyniósł ogromne zmiany w sztuce, a artyści poszukiwali nowych środków wyrazu. Eksperymentowali ze światłem, kreską, formą i kolorem. Obok, wciąż znajdującego sympatyków malarstwa tradycyjnego, pojawiły się nowe style.

Założeniem wystawy „Kobieta – wieczna inspiracja – w sztuce XX wieku” jest chęć zaprezentowania zbiorów malarstwa, grafiki i rzeźby zgromadzonych w zbiorach Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Odwiedzający muzeum w Ostrołęce będą mogli zobaczyć prace m. in. Wacława Borowskiego, Tymona Niesiołowskiego, Ludomira Sleńdzińskiego, Zofii Stryjeńskiej, Władysława Strzemińskiego, Konstantego Laszczki, Edwarda Wittiga i wielu innych.

Ekspozycja będzie otwarta do 3 maja bieżącego roku

Współorganizatorem wystawy jest Starostwo Powiatowe w Ostrołęce.
Sponsorzy: Centrum Targowa Samsel i Syn; Lus-ar Ostrołęka.