Wystawa Gloria Victis

Zapraszamy do obejrzenia wystawy GLORIA VICTIS, zorganizowanej z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Ekspozycja upamiętnia bitwy i potyczki stoczone na terenie Puszcz Białej i Zielonej, sylwetki dowódców i powstańców. Jest również zapisem ważniejszych upamiętnień wydarzeń z 1863 roku na naszym terenie. Pozwala szczegółowo zapoznać się z przebiegiem działań, poznać osoby biorące udział w powstaniu.
Ekspozycja posiada szczególny walor. Pozwala, by goście odwiedzający muzeum, mogli włożyć swój wkład w upamiętnienie powstańców, poprzez złożenie wpisu na ŚCIANIE PAMIĘCI.

Przy okazji 150. rocznicy powstania styczniowego wracamy do sylwetki wielkiego pisarza Józefa Ignacego Kraszewskiego, który wspierał insurekcję licznymi publikacjami w prasie polskiej i zagranicznej. Przebywając zaś w Dreźnie niósł pomoc powstańcom szukającym schronienia na emigracji. „Salonik Kraszewskiego” prezentujemy dzięki uprzejmości Pana Janusza Kobylińskiego, który użyczył nam pamiątki ze swojej bogatej kolekcji „kraszewian”.
Wernisaż wystawy odbył się 2 lutego 2013 roku, godzina 17.00, w muzeum przy pl. gen. Józefa Bema.