Wystawa o Radzie Pomocy Żydom

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza serdecznie do zwiedzania wystawy planszowej pt. Żegota. Rada Pomocy Żydom, która będzie prezentowana od 11 października 2018 r. w budynku muzeum przy placu gen. J. Bema 9.

Wystawa przygotowana przez dr. Marcina Urynowicza i dr. Pawła Rokickiego z Instytutu Pamięci Narodowej ukazuje i przypomina wyjątkową, niezwykle przejmującą i bardzo ważną historię Rady Pomocy Żydom – polskiej organizacji podziemnej, której zadaniem była pomoc ludności żydowskiej w obliczu holokaustu. Na osiemnastu starannie przygotowanych planszach zamieszczono wiadomości na temat okoliczności powstania Żegoty, jej struktury, charakteru, a także efektów działalności.

Informacje znajdujące się na planszach prezentowane są w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Całość uzupełniają reprodukcje fotografii pochodzących z wielu instytucji, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Ekspozycji towarzyszyć będzie także lekcja muzealna poświęcona Żegocie, na którą zapisy prowadzone będą od 15 października 2018 r.