Wernisaż nowej wystawy czasowej

Dnia 13 maja 2016 r. w siedzibie Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce odbył się wernisaż wystawy pt. Stanisław Ostoja-Kotkowski.

Zgromadzonych gości powitała Dyrektor Muzeum Pani Maria Samsel. Następnie Pani Joanna Zyśk – Kierownik Działu Historyczno-Artystycznego – przybliżyła postać Ostoi-Kotkowskiego oraz przedstawiła ideę wystawy. Po krótkich przemowach przybyłych gości rozpoczęło się zwiedzanie intrygującej ekspozycji.

Wystawa Stanisław Ostoja-Kotkowski będzie prezentowana od 13 maja do 31 lipca br. w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Znajdują się na niej prace namalowane przez artystę w 1964 roku przy użyciu trwałych farb polimerowych oraz część cyklu obrazów elektronowych. Po raz pierwszy były one pokazane szerszej publiczności w 1965 i 1967 roku na wystawie Obrazy plastikowe i elektronowe, zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i w Warszawie. Są to abstrakcyjne, dynamiczne i rozświetlone przedstawienia, noszące widomy znak zachwytu Ostoi kolorytem i światłem australijskiej pustyni. Częścią wystawy są także obrazy elektronowe stanowiące sfotografowany i powiększony zapis fal elektronowych. Prace zaprezentowane na ekspozycji pochodzą ze zbiorów siostrzenicy artysty – Liliany Adamczyk. Ostrołęcką wystawę uzupełnia rys biograficzny artysty oraz dokumentacja jego niektórych przedsięwzięć.

Ekspozycji towarzyszy prezentacja wykonana przez Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie na podstawie materiałów archiwalnych prezentujących dokonania artystyczne Józefa Stanisława Ostoi-Kotkowskiego, pochodzących ze zbiorów Liliany Adamczyk. Są to fotografie Ostoi dokumentujące koncerty laserowe, instalacje świetlno-dźwiękowe tworzone w przestrzeni miejskiej (np. gwiazdy bożonarodzeniowe wykonywane cyklicznie na budynku British Petroleum w Melbourne), a także wyobrażenia laserowe jego autorstwa. Pokazowi slajdów towarzyszy zapis dźwiękowy skompilowany, przetworzony i nagrany przez artystę. Złożyły się na niego fragmenty opery Philipa Glassa Einstein on the Beach, śpiewy wielorybów, dźwięki zarejestrowane przez NASA na Saturnie oraz przetworzona na dźwięk teoria Johannesa Keplera Harmonia Światów.