Wystawa planszowa „Generał Stanisław Klicki (1775–1847) – zapomniany syn ostrołęckiej ziemi” przybliża sylwetkę jednego z najwybitniejszych polskich wojskowych I poł. XIX wieku. Stanisław Klicki urodził się 16 listopada 1775 r. w Drężewie pod Ostrołęką. W wieku niespełna 16 lat rozpoczął ponad trzydziestoletnią karierę wojskową. W swoim barwnym życiu: zasłynął jako znakomity kawalerzysta (i amator rumianku), otrzymał tytuł barona Cesarstwa Francuskiego, w wojnie 1812 r. uratował przed zagładą jeden z korpusów Wielkiej Armii, zaś podczas powstania listopadowego był kandydatem na wodza naczelnego. Życie poświęcone służbie Ojczyźnie złośliwym zrządzeniem losu zakończył za granicą – w Rzymie.

Składająca się z 13 plansz ekspozycja jest krótką podróżą poprzez życiorys wybitnego generała, który dziś jest postacią niemal zupełnie zapomnianą.

Wystawę można zwiedzać do dn. 22 listopada 2020 r. w Pomniku Mauzoleum w Ostrołęce przy ul. Warszawskiej 2A

Po zakończeniu wystawy będzie możliwość jej wypożyczenia.

Kurator wystawy: Krzysztof Augustyniak

Scenariusz wystawy: Krzysztof Augustyniak