20 grudnia 2019 r. w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce w ramach „Mazowieckiego Szlaku Tradycji” odbyło się „Kolędowanie z Kurpiami”. Oficjalną część wydarzenia poprzedziły warsztaty śpiewacze chóru „O!LaLa!”, na których uczyliśmy się przepięknych, tradycyjnych kolęd i pastorałek, w tym kilku kurpiowskich, zaczerpniętych ze zbioru ks. Władysława Skierkowskiego, m.in. „Ślicna Panienka”, „Ciesmy się i pod niebziosy”, „Scęśliwe Betlejem”. Przed gośćmi wystąpił zespół folklorystyczny „Podsybka Kurpiowska” i Koło Gospodyń z Łęgu Przedmiejskiego przedstawiając widowisko „Kurpiowska wigilia”.
W dalszej części wydarzenia, wspólnie z zaproszonymi gośćmi śpiewaliśmy poznane na warsztatach kolędy przy akompaniamencie zespołu pod kierunkiem Roberta Lipki. Świąteczny śpiew wydobywający się z dziedzińca Muzeum rozbrzmiewał do samego wieczora.
Przedstawiciele ZHP przekazali na ręce dyrektor Marii Samsel Betlejemskie Światełko Pokoju, które rozświetla swoim blaskiem nasze Muzeum. Nie zabrakło również Mikołaja, który wręczał słodkie prezenty wszystkim gościom oraz potraw kurpiowskich przygotowywanych w/g tradycyjnych receptur, m.in. kapusty z grzybami, fafernuchów, łagodniaka, kaszy jaglanej, a nawet piwa kozicowego.
Wspólne kolędowanie było również okazją do podziękowania naszym przyjaciołom za bezinteresowną, nieocenioną pomoc i współpracę.
Zespół akompaniujący uczestnikom kolędowania:
Robert Lipka – akordeon
Marta Maślanka – cymbały, perkusjonalia
Maciej Cierliński – lira korbowa
Grzegorz Domański – baraban, bandżola
Piotr Janiec – tuba