Nagroda im. Oskara Kolberga dla Marianny Bączek

30 maja b.r. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Nagród im. Oskara Kolberga Za zasługi dla kultury ludowej. Patronem nagrody jest etnograf, folklorysta, twórca największego w XIX wieku zbioru źródeł do badania kultury ludowej.

W tegorocznej 44. edycji jedną z laureatek została Marianna Bączek – śpiewaczka ludowa z Bandyś, gm. Czarnia, mistrzyni w wykonywaniu pieśni leśnych, weselnych i przyśpiewek. Artystka współpracuje ze stowarzyszeniami popularyzującymi śpiew tradycyjny oraz z wieloma artystami m.in.: Adamem Strugiem, Anną Marią Jopek.

Laureatka dołączyła tym samym do licznego już grona artystów kurpiowskich uhonorowanych tym prestiżowym wyróżnieniem. Organizatorem Nagrody jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizację prowadzi Muzeum Wsi Radomskiej, Instytut Muzyki i Tańca. Dwie z przyznawanych nagród fundują Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło. Na nagrodę składają się: medal, pamiątkowy dyplom oraz nagroda pieniężna. Marianna Bączek, jako artystka pochodząca z Mazowsza, otrzymała nagrodę pieniężną ufundowaną przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, którą w imieniu Marszałka Adama Struzika wręczyła Bożena Żelazowska – Przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Medal oraz pamiątkowy dyplom wręczył Wicepremier Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński. W uroczystości laureatce towarzyszyli: dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej Maria Samsel, Wójt Gminy Czarnia Marek Piórkowski oraz rodzina.

Gratulacje dla nagrodzonej Marianny Bączek!