Etnodizajn po kurpiowsku

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza na cykl spotkań „Etnodizajn po kurpiowsku”. W okresie wakacyjnym proponujemy twórcze spotkania w pracowni etnodizajnu, na których wykonywać będziemy rożne „cudeńka” – przedmioty dekoracyjne i przeznaczone do codziennego użytku. Własnoręcznie wykonane, inspirowane wzorami zaczerpniętymi z bogatej kultury kurpiowskiej stanowić będą niepowtarzalną pamiątkę z wizyty w Muzeum.
Na pierwsze spotkanie, które będzie poświęcone wycinance kurpiowskiej, zapraszamy w najbliższą niedzielę 28 czerwca 2020 r. Podczas zajęć nasi goście poznają historię i funkcję wycinanki oraz własnoręcznie wykonają jej egzemplarz, który uzupełniony zostanie rustykalną ramką z gałązek.

Godziny spotkań:
10.00 – 11.30
12.00 – 13.30
14.00 – 15.30

Na zajęcia obowiązują zapisy pod nr tel. 29 764 54 43. Ilość miejsc ograniczona.
Cena: 10 zł od osoby.
Miejsce: Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce przy placu gen. Józefa Bema 8.

Terminy wakacyjnych spotkań:

5 lipca 2020Zachwyceni! Zakręceni! Zakwieceni! – Kwiaty z bibuły.
Uczestnicy uwiją ozdobne kwiaty z kolorowej bibuły, nawiązujące swoją formą do tradycyjnych dekoracji zdobiących chatę kurpiowską.

19 lipca 2020Firanecka do okienecka – papierowe firanki i „ząbki”.
Goście muzealni wykonają z białego papieru firanki w okna i taśmy do półek. Elementy te zdobiły niegdyś wnętrze izby kurpiowskiej również dziś z powodzeniem mogą posłużyć do dekoracji domów i mieszkań.

2 sierpnia 2020Burśtyny z modeliny.
Biżuteria – bransoletki, korale i inne ozdoby. Kurpianki nosiły bursztyny, a Ty? Odkryj radość tworzenia z modeliny. Najpiękniejsza biżuteria to ta, którą wykonamy sami dobierając kolory, kształty i wzory. Uczestnicy zajęć stworzą swój niepowtarzalny zestaw lub prezent dla bliskiej osoby.

16 sierpnia 2020Wycinankowe wariacje – obrazek decoupage.
Uczestnicy zajęć wykonają obrazek metodą decupage oprawiony w passe-partout z równoczesnym wykorzystaniem elementów wycinanki kurpiowskiej, który będzie atrakcyjną ozdobą każdego wnętrza.

30 sierpnia 2020Filcowe cudeńka.
Podczas warsztatów goście stworzą produkt, którego nie może zabraknąć w każdym domu. Proponujemy wykonanie kompletu podkładek inspirowanych wzorem wycinanek kurpiowskich.