Rzeźba pt. „Gazeciarz”

Młody mężczyzna balansuje na jednej nodze. Ubrany jest w elegancki uniform z wysoką czapką. To gazeciarz. Na twarzy maluje się powaga przynależna randze zapomnianej już nieco profesji. W szeroko rozłożonych rękach dźwiga prasę z codzienną dawką informacji. Najlepszym źródłem wiadomości w czasach przed Internetem. To kolejna z rzeźb wykonanych przez ostrołęckiego artystę i regionalistę Henryka Ciszewskiego. Jego prace opowiadają o świecie minionym. Są ilustracją do dawnych legend miejscowych, przybliżają obyczaje na Kurpiach lub obrazują ludzi, takich jakich widywał na co dzień ich twórca. Autor wykonywał je przeważnie z zebranych przy drodze patyków, które odpowiednio przycinał i malował. Tutaj postać zaopatrzona jest w gazety wykonane z bibuły. Razem tworzą uroczą całość. Jak wszystkie patyczaki Henryka Ciszewskiego.

30 września mija setna rocznica urodzin artysty. Z tej okazji w Muzeum Kultury Kurpiowskiej zostanie udostępniona wystawa prezentująca jego wyjątkowe prace. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy!

Henryk Ciszewski, Gazeciarz, drewno, farba, papier, klej, sznurek; nr inw. MKK/E/3066