Portret kobiety

„Czyż jest coś ciekawszego niż człowiek? Jego głowa? Twarz?”- pytała retorycznie Ludwika Nitschowa. Portret kobiety jej autorstwa prezentowany na jednej z wystaw stałych Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zdaje się odpowiadać przecząco. Ukazana na nim postać intryguje spojrzeniem. Dojrzała, elegancka dama uśmiecha się nieznacznie, ale jest to uśmiech daleki od serdeczności. Świadczy o inteligencji i pewności siebie. Bez wątpienia to osoba zamożna, o czym może świadczyć elegancka fryzura z krótko przyciętych, falujących włosów, sznur pereł na smukłej szyi i wysoki kołnierz modnego w międzywojniu płaszcza. Kompozycja nawiązuje do renesansowych portretów z postacią modelki w wymiarze popiersia i onirycznym krajobrazem w tle.
Autorka obrazu była wybitną artystką i pedagogiem. Przede wszystkim interesowała ją rzeźba. Stworzyła wiele pomników stojących do dzisiaj w polskich miastach. Jej dziełem jest m.in. słynna warszawska Syrenka do dzisiaj podziwiana na stołecznym Powiślu.

Światowy Dzień Sztuki w tym roku przypadł na okres pandemii. Ekspozycja muzealna jest zamknięta dla zwiedzających. Tym bardziej warto przedstawić dzieło Ludwiki Nitschowej ze zbiorów Muzeum Kultury Kurpiowskiej i zachęcić Państwa do odwiedzin „Galerii sztuki polskiej I połowy XX wieku”, zaraz po zniesieniu obostrzeń covidowych. Proszę samemu doświadczyć tego dociekliwego spojrzenia sportretowanej damy.

Ludwika Nitschowa, Portret kobiety, olej, płótno, 1938 r., nr inw. MOO/S/1342.