Dzień Kolekcjonera za nami

Autografy, monety, kapsle czy otwieracze do butelek – to tylko niektóre z wielu ciekawych kolekcji, które można było obejrzeć w sobotę, 17 października, w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Właśnie tego dnia, w godz. od 12.00 do 17.00 odbył się Dzień Kolekcjonera organizowany w ramach obchodów roku jubileuszowego naszej placówki.

Dzień Kolekcjonera był doskonałą okazją do przeglądu zbiorów lokalnego środowiska kolekcjonerskiego. Swoje wieloletnie zbiory zaprezentowali tacy kolekcjonerzy jak: Piotr i Leszek Jasek – nieśmiertelniki, Adam Kilimon – karty telefoniczne, nietypowe monety polskie, Bogusław Kilimon – płyty winylowe, Czesława Lewandowska – długopisy reklamowe, Andrzej Orłowski – otwieracze, karty telefoniczne, Staszek Orłowski – autografy, komiksy, Stanisław Nowak – znaczki, pocztówki, Jacek Baczewski – orzełki polskie, Andrzej Mierzwiński – fotografie z okresu II wojny światowej, Henryk Słowikowski z Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Kamieńczyku, Roman Kuzelyak – niezwykła kolekcja gwizdków i rzeźb oraz Stanisław Czajkowski – orzełki z czapek od mundurów. Wystawie towarzyszyły wystąpienia niektórych z obecnych na spotkaniu kolekcjonerów. Stanisław Orłowski opowiadał o swoich zbiorach w prezentacjach „Komiks – krótka historia” oraz „Chwila zaklęta w podpisie”, Wojciech Skłodowski „6 Głuchowski Pułk Dragonów”, a Roman Kuzelyak z Muzeum Gwizdka w Gwizdałach zachwycił widownię pokazem garncarskim. Oprócz, stoisk z kolekcjami, uczestnicy Dnia Kolekcjonera mogli obejrzeć nową jubileuszową wystawę czasową pt.: „Od włoskich bufetów po ebay kolekcjonerów, czyli muzeum po drodze” prezentowaną w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce od 10 października do 13 grudnia br.

Sobotnie spotkanie było także okazją do podsumowania i wręczenia nagród laureatom Powiatowego Konkursu Plastyczno-Literackiego „Zaczyna się niewinnie. Mali kolekcjonerzy”. Nagrody wręczyli Przewodnicząca Jury Konkursowego Irena Łoniewska, Dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce Maria Samsel, Starosta Ostrołęcki Stanisław Kubeł oraz Wicestarosta Ostrołęcki Krzysztof Parzychowski. W konkursie wzięło udział czterdzieści dwoje dzieci z powiatu ostrołęckiego, w wieku od 5 do 13 lat, które w formie plastycznej bądź literackiej zaprezentowały swoje zbiory, zarówno istniejące, jak i te wymarzone. Inicjatywa miała na celu propagowanie świadomego kolekcjonerstwa oraz tworzenia kolekcji prywatnych wśród przedstawicieli młodego pokolenia.

Po zapoznaniu się z pracami, w oparciu o regulamin, Jury Konkursowe przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria: Prace plastyczne

a)    W grupie wiekowej 5-8 lat
I. miejsce: Natan Lendo, SP nr 2 w Ostrołęce
II. miejsce: Łucja Cząstiewicz, SP nr 1 w Ostrołęce
III. miejsce: Zuzanna Murat, SP w Łysych

I. wyróżnienie: Maja Czyż, SP nr 1 w Ostrołęce
II. wyróżnienie: Ola Stanisławska, Przedszkole Samorządowe w Czerwinie

b)    w grupie 9-13 lat
I. miejsce: Amelia Krupa, SP nr 6 w Ostrołęce
II. miejsce: Julia Morawska, Środowiskowe Ognisko Wychowawcze TPD w Olszewie-Borkach, Karolina Sieczak, SP nr 6 w Ostrołęce
III. miejsce: Kinga Perzanowska, SP nr 1 w Laskowcu

I. wyróżnienie: Paulina Mielnicka, SP nr 1 w Laskowcu
II. wyróżnienie: Magdalena Tomczyk, SP nr 6 w Ostrołęce

Kategoria: Prace literackie

a)    w grupie 5-8 lat
Nie wpłynęła żadna praca

b)    w grupie 9-13 lat
wyróżnienie: Magdalena Opęchowska, Środowiskowe Ognisko Wychowawcze TPD w Olszewie-Borkach

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Fundatorem nagród w Powiatowym Konkursie Plastyczno-Literackim „Zaczyna się niewinnie. Mali kolekcjonerzy” byli: Starostwo Powiatowe w Ostrołęce i Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Dzień Kolekcjonera był częścią projektu „Od włoskich bufetów po ebay kolekcjonerów, czyli muzeum po drodze” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.