Wycinankarka z Kurpiowskiej Puszczy Zielonej została laureatką 46. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga

Miło nam poinformować, że Genowefa Pabich została laureatką 46. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” w kategorii I – dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego. Wnioskodawcą było Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Wniosek poparł wójt gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski.

Genowefa Pabich urodziła się w 1939 roku w Jazgarce, a od wielu lat mieszka w Krobi, niedaleko Kadzidła. Pani Genowefa już jako trzynastolatka zajmowała się twórczością ludową, przejmując umiejętności od matki. Twórczyni wykonuje wycinanki, tkaniny, palmy, bukiety oraz kierce. Motywami charakterystycznymi dla jej twórczości są zdobione kolorowymi centkami koguty oraz jeździec na koniu (opracowany przez matkę artystki).

Panią Genowefę spotkać można na kiermaszach, imprezach, targach organizowanych na Kurpiach, ale też w szkołach i instytucjach kultury, gdzie prowadzi warsztaty, przekazując cenne umiejętności młodemu pokoleniu. Za swą działalność była wielokrotnie nagradzana, a jej prace znajdują się w wielu muzeach na terenie Polski, również w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.