Sport w 5 Pułku Ułanów Zasławskich

Sprawność fizyczna żołnierzy to podstawa każdej armii. Podobnie było w 5 Pułku Ułanów Zasławskich. Oprócz regulaminowych codziennych ćwiczeń, ważne miejsce w życiu pułku odgrywał sport. Przede wszystkim ceniono dyscypliny konne. Uznawano je za uzupełnienie wyszkolenia bojowego. Wszystkie pułki kawaleryjskie II Rzeczpospolitej organizowały u siebie zawody hippiczne. Istniały także ogólnopolskie imprezy jeździeckie. Największą i najważniejszą z nich były coroczne mistrzostwa w zawodach „Militari”. W szranki stawały delegacje każdego pułku złożone z zespołu czterech najlepszych jeźdźców oraz dwóch jeźdźców indywidualnych. Mogli w nich brać udział jedynie oficerowie zawodowi. Uczestnicy mistrzostw startowali w następujących konkurencjach: ujeżdżanie konia na czworoboku, władanie białą i palną bronią, bieg terenowy z przeszkodami, zakończony biegiem pieszym w masce przeciwgazowej, jazda konna z przeszkodami naturalnymi oraz parcours. Innymi ważnymi wydarzeniami były dostępne zarówno dla żołnierzy, jak i osób cywilnych, coroczne Jeździeckie Mistrzostwa Polski oraz Międzynarodowe Konkursy Hippiczne. Ponadto pułki organizowały regionalne zawody, np. w dniu święta pułkowego.

Wygrana w zawodach okrywała sławą jeźdźca, konia, a także przysparzała chwały pułkowi. Zwycięzca otrzymywał nagrodę honorową w postaci pucharu, pamiątkowego proporczyka pułkowego, ryngrafu lub papierośnicy opatrzonych stosowną inskrypcją informującą o wydarzeniu i osiągnięciach oraz nagrodę pieniężną „na owies dla konia”. W 5 Pułku Ułanów Zasławskich czempionami byli m.in. por. Witold Ertman, por. Jan Sroczyński, por. Stanisław Rozmuszcz czy kpr. Wasilewski. Ostrołęckie imprezy sportowe były wielkim wydarzeniem dla całej społeczności. Nie samym koniem jednak wojsko żyło. Ułani uprawiali także inne dyscypliny, np. piłkę nożną czy lekkoatletykę. W zbiorach Muzeum Kultury Kurpiowskiej znajduje się fotografia przedstawiająca drużyny harcerzy ostrołęckich i 5 Pułku Ułanów Zasławskich przed meczem towarzyskim. Mogą ją Państwo zobaczyć w muzeum przy placu Bema 8 na wystawie „Przybyli ułani do Ostrołęki”, podobnie jak precjoza nagrodowe z kolekcji ostrołęckiego kolekcjonera Leszka Radwańskiego.

Wystawa jest czynna od 26 maja do 19 września i została otwarta z okazji setnej rocznicy przybycia 5 Pułku Ułanów Zasławskich do Ostrołęki oraz 190. rocznicy bitwy pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku. Obchody realizowane są przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej, Fundację Splot Pamięci, Stowarzyszenie Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce oraz Stowarzyszenie Krótkofalowców i Radioamatorów Ziemi Kurpiowskiej.

1. Zespół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w zawodach konnych „Militari”, autor nieznany, sierpień 1931 r., ze zbiorów Izby Tradycji 5 Pułku Ułanów Zasławskich.
  2. Zawody hipiczne 5 Pułku Ułanów w Ostrołęce, autor nieznany, l. 30. XX w., nr inw. MKK/HA/1099.
  3. Harcerska drużyna piłki nożnej w Ostrołęce i reprezentacja 5 Pułku Ułanów Zasławskich, autor nieznany, l. 20. XX w., nr inw. MKK/HA/2690.