Procesje Bożego Ciała na Kurpiach

Dzisiaj w Kościele Katolickim obchodzona jest Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywana też potocznie świętem Bożego Ciała. W tym dniu z kościołów wyruszają procesje. Obchody święta na Kurpiach przybierają charakterystyczną formę. Tłumnie uczestniczący w procesjach wierni, ubrani w kolorowe, tradycyjne, kurpiowskie stroje, niosą feretrony, sztandary, figurki, zmierzając do czterech udekorowanych kwiatami i gałązkami ołtarzy. W Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, na wystawie stałej można obejrzeć film dokumentalny „Święto na Kurpiach” produkcji Polskiej Agencji Telegraficznej z 1938 r., w którym utrwalono przedwojenną procesję w Myszyńcu.
Serdecznie zapraszamy.

Ilustracja: fotografia, fragment procesji w Myszyńcu, autor Antonina Kołakowska, 1935 r., nr inw. MKK/HA/1427.