Odeszła ceniona twórczyni ludowa

Z ogromnym żalem informujemy o śmierci Pani Julianny Puławskiej, wybitnej twórczyni ludowej z Puszczy Białej. Urodziła się w 1935 roku. Mieszkała we wsi Pniewo-Kolonia. Była znakomitą hafciarką. Z wielką pieczołowitością wykonywała też wielkanocne pisanki z sitowia i wełny. Należała do grona ostatnich nestorek w dziedzinie haftu na tiulu i płótnie. Przez lata aktywnie współpracowała ze Spółdzielnią Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Twórczość Kurpiowska” w Pułtusku. Była członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Oprócz wielu odznaczeń i medali śp. Julianna Puławska otrzymała w 1994 roku Nagrodę Oskara Kolberga w dziedzinie haftu. Współpracowała z wieloma placówkami kultury, w tym z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Kuźnią Kurpiowską w Pniewie – Oddziałem Muzeum Regionalnego w Pułtusku, a także z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Uczestniczyła w licznych festiwalach folklorystycznych. Brała udział w projektach organizowanych przez Oddział Kurpiowski STL, m.in. w Warsztatach Etnograficznych „Ginące zawody”, podczas których prezentowała umiejętności i chętnie dzieliła się doświadczeniem z młodymi odbiorcami Jej sztuki. Tradycyjne koszule kurpiowskie, czepce tiulowe oraz bielizna stołowa zdobione Jej haftem znalazły uznanie nie tylko muzealników, ale także indywidualnych odbiorców ceniących tradycję, artyzm i walory estetyczne.

Zachowamy w pamięci Jej serdeczny uśmiech, życzliwość, skromność oraz poczucie misji w przekazywaniu rodzimej tradycji.