Marian Pokropek „Budownictwo drewniane Kurpiów Puszczy Zielonej”

Tytuł: Budownictwo drewniane Kurpiów Puszczy Zielonej

Autor: Marian Pokropek

Publikacja autorstwa prof. Mariana Pokropka (profesor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego) jest pracą naukową poświęconą tradycyjnemu budownictwu ludowemu z regionu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej.

Zawiera wyniki kompleksowych badan tej dziedziny kultury materialnej regionu prowadzonych na przełomie lat 50-tych i 60-tych XX wieku. W publikacji przedstawiono wszystkie typy obiektów budownictwa drewnianego, występujące na terenie Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, opisując organizację pracy przy budowie, szczegóły techniczne, konstrukcyjne, ukazując ich różnorodność i piękno. Monografia ukazuje problematykę budownictwa drewnianego w całej złożoności, wskazując także mechanizmy przemian w najważniejszym momencie. Publikacja zwiera 262 strony, 128 fotografii, 60 rysunków, bibliografię, wykaz skrótów, została opatrzona przypisami.

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce 2016, wyd.I, format 235 x 265 mm, 262 s., opr. twarda, ISBN 978-83-937286-7-1, cena: 75,00 zł.