Dionizy Maliszewski, „Przed wyrokiem”

Dionizy Maliszewski, poeta, publicysta, działacz kultury, jako uczeń liceum ostrołęckiego, w 1951 roku został aresztowany za udział w młodzieżowej organizacji konspiracyjnej. Jego jedyna powieść „Przed wyrokiem” to zapis przeżyć młodego chłopaka, który w praskim więzieniu, tzw. Toledo, oczekuje na sędziowski werdykt. To opowieść o dojrzewaniu młodego człowieka, o zderzeniu ideałów z twardą, komunistyczną rzeczywistością, ale także o przyjaźni. Zawierając wiele wątków autobiograficznych może stanowić interesujące uzupełnienie wiedzy dotyczącej Dionizego Maliszewskiego. Książka czekała na publikację cztery dekady. Została przed laty zdeponowana w nieukończonej formie w zbiorach biblioteki Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Redakcją dzieła zajął się dr hab. Karol Samsel, który opatrzył je również obszernym wstępem krytycznym.

Wydawcy: Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Miejska Biblioteka Publiczna im. W. Gomulickiego w Ostrołęce, Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki w Ostrołęce.

Rok wydania: 2021.

ISBN 978-83-953620-7-1, ISBN 978-83-957989-6-2.

Publikacja dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Książkę można nabyć w muzealnym sklepiku, w cenie 25 zł.