Czasopismo „Razem”, nr 3 (366) z 15.01.1984 r. – listopadowy obiekt miesiąca (2014)

Ilustrowany Tygodnik Młodzieży „Razem”, jedno z najbardziej popularnych czasopism w latach 70. i 80. XX w., w styczniu 1984 roku zamieścił wywiad z Pawłem Opęchowskim. W rozmowie prowadzonej przez Renatę Kopczewską młody, ostrołęcki aktor i reżyser opowiadał o swojej pracy, planach i sukcesach.

Opęchowski zaczął przygodę z sztuką aktorską w prowadzonym przez Tadeusza Siewierskiego Teatrze Małych Form Teatralnych przy ostrołęckim liceum ogólnokształcącym. Skończył Studium Teatralne w Ciechanowie na kierunku – reżyseria. Pracował w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Ostrołęce jako instruktor do spraw upowszechniania teatru. Był założycielem odnoszącej ogólnopolskie sukcesy Ostrołęckiej Grupy Teatralnej „Arka”, prowadził teatrzyk dziecięcy „Figa” i zajęcia teatralne dla seniorów. Dzięki jego zabiegom finały Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego zaczęły odbywać się w Ostrołęce.

W udzielanym wywiadzie opowiadał o swojej pasji teatralnej, o satysfakcji z pracy, o planach  rozbudowy zespołu i przygotowywaniu nowych spektakli. Na okładce pisma znalazła się fotografia autorstwa Jacka Kucharczyka przedstawiająca grupę „Arka” ze swoim reżyserem na pierwszym planie, zaś sam wywiad zdobi czarno-białe zdjęcie idącego pośród zimowych drzew Pawła Opęchowskiego.

15 października bieżącego roku minęła trzydziesta rocznica śmierci artysty, który zginął w wypadku samochodowym kilka miesięcy po udzieleniu wywiadu.

RSW „Prasa-Książka-Ruch”, druk, nr inw. MKK/HA/2070