Generalicja powstania listopadowego

Dzisiaj w Pomniku Mauzoleum została otwarta nowa wystawa czasowa „Generalicja powstania listopadowego”. Wystawę tworzy 14 plansz, na których ukazano zarys zbiorowego portretu najważniejszych polskich wojskowych okresu powstania listopadowego. Ekspozycja porusza m.in. kwestię przygotowania generalicji do prowadzenia działań zbrojnych, jak też jej podejście do wybuchu powstania. Na wystawie zobaczą Państwo również sylwetki generałów, którzy szczególnie wyróżnili się w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 r.

Wernisaż nieprzypadkowo odbył się 29 listopada, bowiem dziś obchodzimy Dzień Podchorążego – święto ustanowione na pamiątkę wydarzeń z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy to podchorążowie ze Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie zaatakowali siedzibę księcia Konstantego – Belweder, tym samym rozpoczynając powstanie.

Wystawa czynna będzie do 24 listopada 2023 r. w Pomniku Mauzoleum przy ul. Warszawskiej 2A w Ostrołęce.

Serdecznie zapraszamy!