Wielkanoc w sztuce ludowej

Obiekty zaprezentowane na wystawie „Wielkanoc w sztuce ludowej” pochodzą ze zbiorów kolekcjonera Mariana Sołobodowskiego. Dużą część ekspozycji stanowią świąteczne karty pocztowe z XX wieku. Najstarsza datowana jest na rok 1906. Karty zostały pogrupowane tematycznie i przedstawione w kolejności odpowiadającej etapom oczekiwania na zbliżające się święta. Szaty graficzne kart są dziełem znanych, polskich grafików i ilustratorów, m.in.: Zofii Stryjeńskiej, Marii Orłowskiej-Gabryś, Adama Setkowicza, Bohdana Wróblewskiego, Janusza Stannego, Adama Kiliana i wielu innych. Ciekawymi pozycjami wśród pocztówek są karty wielkanocne „Solidarności”, pochodzące z lat 80.

W wystawowych gablotach czekają na Państwa pisanki wykonane wieloma metodami, takimi jak technika batikowa, rytownicza, aplikacyjna, decoupage, malowania, zdobienie cekinami. Wśród nich są dzieła charakterystyczne dla różnych regionów Polski, Ukrainy i Białorusi.

Na wystawie znajdują się drewniane i ceramiczne rzeźby przedstawiające postać Chrystusa Frasobliwego, krucyfiks, Chrystusa z jako pasterza z owieczką na rękach czy Chrystusa złożonego do grobu.

Nie mogło oczywiście zabraknąć wielkanocnej wycinanki. Na ekspozycji prezentujemy wycinankę kurpiowską i łowicką. Posiadają one kształt wielkanocnej pisanki, stołu ze święconką, czy kurki. Pośród dzieł łowickich znajdują się kodry przedstawiające sceny rodzajowe – zaręczyny, święcenie pokarmów, oblewanie wodą w poniedziałek wielkanocny, jak również parę łowiczan trzymającą palmę.

Wystawa czynna: 19 marca–23 kwietnia 2023 r.

Komisarz wystawy: Agnieszka Kowalewska.
Opracowanie graficzne: Magdalena Krystianiak–Tomczak.
Montaż: Mariusz Macioch.